جلد 2، شماره 157 - ( 4-1398 )                   شماره 157 صفحات 39-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
2- گروه روانشناسی و اموزش کودکان استثنایی دانشگاه تهران، تهران، ایران ، afrooz@ut.ac.ir
3- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (1064 مشاهده)
زمینه: یکی از علل اصلی بروز و تکرار معلولیت در خانواده سابقه و وضعیت زیستی والدین در دوران قبل و حین بارداری است. پژوهش حاضر با هدف بررسی تحلیلی ویژگی­های زیستی والدین خویشاوند و غیرخویشاوند با بیش از یک فرزند استثنایی به منظور تدوین برنامه مداخلات پیشگیرانه، آموزشی و حمایتی انجام شد.
روش: پژوهش از نوع تحقیقات توصیفی-تحلیلی و از نظر روش پس رویدادی بود. جامعه آماری شامل والدین دارای بیش از یک فرزند استثنایی خویشاوند و غیر خویشاوند استان مازندران در سال 1396 و نمونه مورد مطالعه شامل 150 خانواده دارای بیش از یک فرزند استثنایی با روش نمونه­گیری، تصادفی ساده و چند مرحله­ای  انتخاب گردید. ابزار پژوهش، پرسشنامه بررسی ویژگی زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی والدین افروز بوده که با مصاحبه با والدین تکمیل گردید.  برای پاسخ به سؤال‌های پژوهش، از مدل آماری مجذور کای با ضریب تعیین  استفاده شده است
 یافته ­ها: نتایج پژوهش نشان داد در ویژگی­های زیستی رابطه معناداری بین سن پدر و مادر، تعداد فرزندان خانواده، ترتیب تولد پدر و مادر در خانواده، وضعیت سلامت پدر و مادر و وضعیت مادر در دوران بارداری از نظر: مبتلا  به بیماری­های غدد و داخلی، دیابت، صرع، مسمومیت، سابقه ویار، در معرض اشعه X ، ضربه شدید به شکم، سابقه مصرف دارو و قرص آهن، تحرک و استراحت، سقط جنین  و طول بارداری در والدین خویشاوند و غیرخویشاوند وجود ندارد. رابطه معناداری بین سابقه­ی معلولیت در خانواده پدر و مادر، وضعیت مادر در دوران بارداری از نظر: بیماری خاص، تب شدید، سابقه خون­ریزی، وضعیت تغذیه  در والدین خویشاوند و غیرخویشاوند وجود دارد. 
نتیجه­ گیری: با توجه به تاثیر متغیرهای زیستی و وضعیت بیماری مادر در دوران بارداری در پدیآیی، تکرار و تشدید معلولیت اقدامات پیشگیرانه و مشاوره زنتیک در ازدواج­های فامیلی و خانواده­های دارای فرزند معلول باید در الویت قرار گیرد.
 
متن کامل [PDF 5333 kb]   (33 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: عمومي
دریافت: 1397/10/23 | ویرایش نهایی: 1398/10/3 | پذیرش: 1397/11/21 | انتشار: 1398/10/3 | انتشار الکترونیک: 1398/10/3