راهنمای ارسال و پیگیری مقالات

مهم: بر اساس آیین‌نامۀ وزارت علوم، تحقیقات، فناوری مبنی بر حذف رتبه‌های علمی-ترویجی، و علمی-پژوهشی  از تاریخ  ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ همۀ مجله‌ها نشریۀ علمی شناخته می‌شوند. نشریۀ «تعلیم و تربیت استثنایی» در درگاه نشریات علمی وزارت علوم با رتبه B قابل مشاهده است. این نشریه در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) دارای رتبۀ و ضریب تأثیر ۰/۱۷  است. 
«تعلیم و تربیت استثنایی» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) بوده و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌کند (راهنمای کشوری اخلاق در انتشار آثار پژوهشی).


 ارسال مطلب به این نشریه به معنای اعطای حق­ امتیاز به نشریۀ تعلیم و تربیت استثنایی (J Except Educ) است و هیئت تحریریه در هر مرحله از فرایند ارزیابی مقالات، در رد، قبول، یا ویرایش مقاله آزاد است. دریافت مقالات نشریۀ تعلیم و تربیت استثنایی،‌ صرفاً از طریق همین سامانه صورت می پذیرد. لازم به ذکر است ارسال و انتشار مقاله به این نشریه هیچ گونه هزینه نداشته و کاملا رایگان می باشد. 

۱-  هر نویسنده پس از نام‌نویسی در سامانه می‌تواند اقدام به ارسال  مقالۀ علمی (پژوهشی، مروری، کوتاه، نقطه‌نظر، کاربردی) در قالب دو فایل ‌نماید: فایل بی نام ( جهت داوری)  و  فایل اصلی  (شامل مشخصات کامل نویسنده یا نویسندگان).

۲- تمام مقالات که از طریق سامانه دریافت شده،‌ برای ارزیابی اولیه به دبیر علمی ارسال می شوند (برای بررسی ارتباط موضوعی و چارچوب کلی مقاله).

۳-  در یک بازۀ زمانی کمتر از ده روز بررسی اولیۀ مقالات دریافتی (اعلام نظر به نویسنده یا آغاز فرآیند داوری) انجام خواهد شدپس از تأیید دبیر علمی،‌ مقاله جهت داوری (نخست روش‌شناسی، و  پس از تأیید روشِ پژوهش برای دو داور محتوایی)  ارسال می‌شود.

۴-  هر نویسنده با مراجعه به صفحۀ شخصی خود می تواند از آخرین وضعیت مقاله خود مطلع شود و نیازی به ارسال پیام، رایانامه و یا تماس تلفنی نیست.

۵-  پس از نهایی شدن داوری مقالات، ‌هر مقاله در جلسۀ هیئت تحریریه مطرح و نتیجۀ نهایی ارزیابی در سامانه اعلام می‌شود. حداقل زمان بررسی مقالات و اظهار نظر یک ماه می باشد. 

۶- وضعیت مقالات: مقالات تأیید یا رد می شوند، و یا برای انجام اصلاحاتی که بر روی همان صفحه شخصی به اطلاع نویسنده رسیده در حالت آماده ویرایش قرار می گیرند. با ورود به صفحه شخصی خود، با کلیک روی عنوان آمادۀ ویرایش توسط ارسال‌کننده فهرست مقالات آمادۀ ویرایش را مشاهده می کنید. روی واژۀ «ویرایش» کلیک کنید. از بخشی که فایل‌های با نام و بی نام مقاله را پیش‌تر بارگذاری کرده بودید، نسبت به بارگذاری فایل‌های تازه اقدام کنید.

۷- نسخۀ اصلاح شدۀ مقاله باید به‌جای مقالۀ پیشن بارگذاری شود. در غیر این صورت مقاله برای داوری مجدد فرستاده نخواهد شد. در  فایل اصلاحی، تمام بخش‌های اصلاح شدۀ مقاله را حتماً مشخص کنید. همچنین در هر مرحله از روند بررسی ممکن است نیاز به انجام ویرایش‌های متفاوتی باشد و نویسنده موظف است همۀ موارد را کامل و دقیق  انجام داده یا توضیحاتی غنی  مبنی بر عدم نیاز به اعمال اصلاحات خواسته‌شده به داور(ان) ارائه دهد.

۸- دقت  در پیوست درست نسخه‌های بی نام و اصلی مقاله از طولانی شدن چرخۀ داوری مقاله جلوگیری می‌کند.

۹- مهلت انجام اصلاحات برای مقالات اصلاحی بین ۱۰ تا ۱۵ روز است و پس از این مدت مقاله از گردش کار خارج می‌شود.

۱۰- توجه به تمام بندهایراهنمای نگارش مقاله در تدوین مقاله ضروری است و عدم رعایت موارد ذکر شده، احتمال پذیرش مقاله را کاهش می‌دهد. 
۱۱- نویسندگان گرامی لازم است در نگارش مقاله به نشانه‌های سجاوندی،دستور خط ومصوبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی توجه کنند
۱۲- فرم‌های  تعهد و تعارض منافع نویسندگان مقاله را پیوست نمایید.
۱۳- برای دریافت شناسۀ ارکید به وب‌گاه www.orcid.org  مراجعه کنید.
۱۴- منبع‌نویسی و ارجاع درون‌متنی به شیوۀ ونکوور  Vancouver Referencing Style Guide  - Vancouver citation style examplesباشد. 

۱۵- داوری اولیه مقالات بسته به موضوع و رعایت کامل شرایط تدوین مقاله توسط نویسندگان، دست‌کم  ۳  ماه به طول خواهد انجامید. در صورت نیاز به اصلاح مقاله توسط مؤلف، زمان داوری مجدد، به زمان ارسال نسخۀ ویرایش‌شدۀ پژوهشگر بستگی دارد. بنابراین، خواهشمندیم از ارسال پرسش در خصوص زمان اعلام نتیجۀ بررسی مقاله جداً خودداری فرمایید. شما در هر لحظه می‌توانید از طریق صفحۀ شخصی خود از چرخۀ داوری مقالۀ خود آگاه می‌شوید. 
۱۶-  چرخۀ کار در نشریۀ تعیم و تربیت استثنایی در
نمودار نشان داده شده است.

۱۷- در صورتی که بخواهید از وضعیت مقالات ارسال شده با نام خود (در حکم  ارسال‌کننده یا هر یک از نویسندگان) اطلاع پیدا کنید می‌توانید رایانامۀ خود را توسط بخش "دریافت اطلاعات مقالات من" به برنامه بدهید. برنامه به‌صورت خودکار فهرست مقالات را استخراج کرده و رایانامه می کند. (هر مقاله ای با هر وضعیتی در فهرست ارسال خواهد شد).
۱۸-
فقط  پس از تغییر وضعیت مقاله به «پذیرفته‌شده» نویسندگان می توانند گواهی پذیرش مقاله خود را به دو زبان فارسی و انگلیسی از صفحۀ شخصی خود دریافت نمایند.

۱۹- متأسفانه در تعداد زیادی از مقالات دریافتی شرایط اولیۀ تدوین مقاله رعایت نمی‌شود که به طولانی شدن چرخۀ داوری می‌انجامد. بنابراین، از تمام نویسندگان درخواست می‌شود مطالب بالا و راهنمای نگارش را به دقت مطالعه کرده و به‌کار بندند.

با سپاس

دفتر نشریۀ علمی تعلیم و تربیت استثنایی

Main Image

تعلیم و تربیت استثنایی

1402، جلد 3، شماره175

شاپای چاپی: 1727-3145

مدیر مسئول: دکتر حمید طریفی حسینی

سردبیر: دکتر محمد کمالی

مشاهدۀ آخرین شماره

مقالات در دست چاپ

اطلاعات نشریه

 • شمارۀ جاری: 1402، جلد 3، شماره175
 • شاپای چاپی: 1727-3145
 • مدیر مسئول: دکتر حمید طریفی حسینی
 • سردبیر: دکتر محمد کمالی
 • صاحب امتیاز: سازمان آموزش و پرورش استثنایی

ثبت‌شده در

AWT IMAGE

آمار سامانه

 • کل کاربران نام‌نویسی‌شده: 3878 کاربر
 • کاربران حاضر در سامانه: 0 کاربر
 • میهمانان در حال بازدید: 13 کاربر
 • تمام بازدید‌ها: 13051394 بازدید
 • بازدید 24 ساعت پیش: 822 بازدید
 • تعداد مقالات دریافت‌شده: 2503 مقاله
 • تعداد مقالات منتشرشده: 1124 مقاله