جلد 1، شماره 164 - ( ویژه نامه آسیب بینایی (در حال آماده سازی) 1400 )                   شماره 164 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، nashriyeh2005@yahoo.com
چکیده:   (2132 مشاهده)
همان‌گونه که طیف نور از تاریکی مطلق تا روشنایی بسیار زیاد،گسترده است، توانایی دیدن هم گستره‌ی وسیعی از نابینایی مطلق تا تیزبینی دارد. بعضی از افراد با آسیب بینایی، کم‌بینا محسوب می‌شوند و به جهت عدم آگاهی خود و اطرافیان در کسب مهارت‌های مختلف و آموزش با مشکل روبه‌رو هستند. توان‌بخشی مناسب و استفاده از تجهیزات کمک‌بینایی می‌تواند در فرآیند یاددهی-یادگیری دانش‌آموزان کم‌بینا و ایجاد اعتماد به نفس در آنان مؤثر باشد. توان‌بخشی بینایی لزوماً به معنی افزایش دید نیست بلکه به این معنی است که فرد بتواند برای انجام فعالیت‌های روزمره‌ی زندگی از باقی‌مانده‌ی بینایی خود حداکثر استفاده را ببرد. بینایی تأثیر بسیار زیادی بر رشد و یادگیری انسان دارد وآسیب بینایی ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند تأخیر در تحول شناختی، تحول زبان و گفتار و مهارت‌های حرکتی شود. روش‌های مختلف توان‌بخشی بینایی به فردکمک می‌کند از باقی‌مانده‌ی بینایی خود درکسب مهارت‌های مختلف از جمله خواندن و نوشتن  استفاده کند. در این مقاله ابزارها و روش‌های توان‌بخشی بینایی دانش‌آموزان کم‌بینا مطرح شده است.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: آسیب دیده بینایی
دریافت: 1400/5/11 | پذیرش: 1400/5/11 | انتشار: 1400/5/11 | انتشار الکترونیک: 1400/5/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.