جلد 1، شماره 150 - ( 2-1397 )                   شماره 150 صفحات 35-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسالمی واحد خمینی شهر، اصفهان ، nahid.ahmadian43@gmail.com
2- دانشگاه آزاد اسالمی واحد خمینی شهر، اصفهان
چکیده:   (944 مشاهده)
زمینه: واقعیت‌درمانی نوعی روان‌درمانی است که در آن سعی می‌شود با توجّه به مفاهیم واقعیّت، مسئولیت و امور درست و نادرست در زندگی فرد، به رفع مشکلات او کمک شود. در این روش از طریق تبیین طبیعت انسان، تعیین قوانین رفتاری و طرح چگونگی فرایند درمان، به افرادی که نیازمند روان‌یاری هستند، کمک می‌شود. این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی مشاوره گروهی مبتنی بر واقعیت‌درمانی بر تاب‌آوری والدین کودکان اتیسم در شهر اصفهان در سال 1396 انجام گرفت.
هدف: روش پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی با پیش‌آزمون پس‌آزمون و مرحله پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه شامل کلیه والدین دارای کودکان اتیسم که از میان آنان 30 نفر به روش نمونه‌گیری به روش در دسترس انتخاب شدند و به طور تصادفی، به دو گروه آزمایشی(‌15 نفر) و کنترل‌(‌15 نفر) تقسیم شدند. ابزار پژوهش شامل مقیاس تاب‌آوری کانر و دیوید سون(89/0‌=α) بود. گروه آزمایش تحت 8 جلسه مشاوره گروهی مبتنی بر واقعیت‌درمانی قرار گرفت و در مورد گروه‌گواه هیچ مداخله‌ای اعمال نشد.
نتایج: نتایج داده‌ها با بهره‌گیری از تحلیل اندازه‌های مکرر نشان داد مشاوره گروهی مبتنی بر واقعیتدرمانی بر تاب‌آوری والدین تأثیر مثبت دارد. همچنین نتایج حاکی از آن بود که مشاوره گروهی مبتنی بر واقعیت‌درمانی بر افزایش مولفه‌های تاب‌آوری والدین(به جز کنترل) مؤثر بوده است.
نتیجه گیری: بدین ترتیب احتمالاً می‌توان گفت مشاوره گروهی مبتنی بر واقعیتدرمانی در افزایش تاب‌آوری مادران دارای کودکان اتیسم مؤثر می‌باشد.
متن کامل [PDF 234 kb]   (663 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: اتيسم
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۲۰ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۷/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۹ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۵/۲۹